/Files/images/ток 1.jpegСтупінь ураження електричним струмом залежить, передусім, від його частоти, напруги, тривалості дії на організм. Немало значить і попереднє самопочуття потерпілого, а також опір тіла за електротравмами. Так, якщо людина в мокрому вбранні або стоїть на металі, то навіть миттєвий контакт з оголеною електропроводкою призведе до непоправних наслідків. А ось у гумових чоботях і гумових рукавицях ви будете в безпеці.

Статистика свідчить, що найчастіше електричний струм вражає тих, хто користується несправними електроприладами. Можна постраждати й тоді, коли нехтувати застереженнями й ходити біля високовольтних ліній електропередач. Серйозні ушкодження дістають люди, котрі торкаються обірваних дротів або копають землю в місцях, де прокладено електрокабель. Тому, виявивши несправності в електромережі, слід негайно сповістити про них службу нагляду, а до прибуття спеціалістів – обговорити небезпечну зону яскравими предметами чи вивісити застережний знак.

Нерідко діти, бавлячись, всувають у розетки цвяхи та інші металеві предмети, дістаючи при цьому важкі травми.

Розрізняють легкі, середні й важкі форми враження електричним струмом. При легкій формі конвульсивно скорочуються м’язи, з’являються судоми, але людина залишається при свідомості. При середній – людина непритомніє. При важкій – розладнується дихання й серцева діяльність, а за критичної ситуації може настати смерть.

Струм може вразити й окремі частини тіла, здебільшого обпекти. Для електричних опіків характерні так звані «знаки струму»: шорсткі струпи на місці дотику дроту. Інколи такі знаки мають вигляд червоних смуг чи білясто–сірих, бурих плям на шкірі. Коли на потерпілому спалахує одяг, можуть бути термоопіки.

Чим зарадити людині, яку вразив електричний струм?

Як і за інших видів травматизму, тут дуже важлива вміла долікарська допомога. Спершу необхідно припинити дію струму на людину: витягти вилку з розетки, вимкнути рубильник чи вимикач, швидко викрутити запобіжник. Якщо причиною травми став оголений або обіг ванний провід, його треба відірвати від потерпілого. Але ні в якому разі не беріть його голими руками, відсуньте його сухою палицею, шнурком або іншим предметом, що має хороші ізоляційні властивості.

Трапляється, для того, щоб врятувати людину від дії струму, переривають або перерубають шнур чи дріт. Найкраще робити це, звісно, спеціальним пристроєм – заізольованими гострозубцями. Але за відсутності такого інструменту годиться сокира або лопата з сухим дерев’яним держаком.

Допомагаючи потерпілому, подбайте й про ізоляцію. Коли є змога, найкраще одягти шкіряні або гумові рукавиці. Можна обмотати руки шерстяною чи шовковою тканиною (але тільки сухою!!!). добре стати й на гумовий килимок, автомобільну шину, дошку, ганчірку (також сухі). Надійно захистить від травми й гумове взуття.

І ще одне. Не торкайтесь відкритих частин тіла потерпілого. Взявши його за одяг, відтягніть від обірваного проводу, а потім перенесіть у безпечне місце.

Характер першої допомоги при враженнях електричним струмом залежить від самопочуття ушкодженого. Якщо людина при свідомості, почуває себе погано, слід лише заспокоїти її, напоїти теплим чаєм або кавою, зігріти. Пам’ятайте, що потерпілий повинен обов’язково лежати, ні в якому разі не дозволяйте йому підводитись. Адже струм викликає в організмі серйозні розлади обміну речовин, кровообігу, змінює навіть склад крові, що призводить до тяжких ускладнень. Лише лікарі, прибувши на місце події, визначать, як бути далі.

Якщо травмованого є термоопіки, накладіть суху пов’язку.Деякі «знавці» радять присипати ушкоджену струмом людину землею, мовляв, електричний завряд таким чином виходить у грунт. НЕБЕЗПЕЧНА ПОМИЛКА! Це абсолютно не допоможе потерпілому, а такий дорогоцінний час, необхідний для реанімаційних заходів, буде втрачено. Коли ж почнете реанімацію навіть через 3–5 хвилин пр. припиненню серцебиття й дихання, ваші зусилля не будуть марними, увінчаються успіхом.

/Files/images/струм.jpeg

Кiлькiсть переглядiв: 314

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.